Ahşap Dekorasyon: Ahşabın Doğal Güzelliği

Ahşap Dekorasyon: Ahşabın Doğal Güzelliği

Yaşam alanlarımızda doğallık konseptiyle yola çıkarak ahşabın oluşturduğu sıcak dokunuşu hissedebilirsiniz. Dekorasyonda ahşap kullanımı, insanlara daha çok yaşanmışlık hissi vermektedir. Uzun zamandır çeşitli döşemeler ve mobilya kullanımı ile birlikte ahşap hepimizin evine girmektedir. Özellikle bugünlerde, hemen hemen tüm mobilyalar ahşabın yan ürünleriyle üretilerek kullanıcıya sunulmaktadır. Ahşap son yıllarda dekorasyon ve duvar tasarımlarında da oldukça ilgi çekmeyi başarmıştır. Duvar dekorasyonunda ahşap kullanımı, genellikle İspanyol tarzı dekorasyonlarda daha fazla ön plana çıkmaktadır. Doğal ahşabın verdiği güzelliği diğer hiçbir ürün verememektedir. Aslında ahşap kullanımının bu kadar yoğun olması, eski ürünlerin ne kadar sağlam ve kıymetli olduğunun bir göstergesidir. Aynı zamanda dekorasyonda kullanılan ahşap risk taşımaktadır. Koyu renkler kullanıldığında kasvetli bir hava yaratılabilmektedir. Ancak ahşap doğru kullanıldığı zaman oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Ahşabın modasının geçme ihtimali oldukça düşüktür.

Masif Mobilya Nedir? Masif Mobilyanın Tercih Edilme Sebepleri Nelerdir?

Ahşabın en doğal halidir ve bu nedenle doğal ahşap mobilya olarak da bilinmektedir. Masif ahşapta ağaç kaplama veya doldurma bulunmamaktadır. Masif mobilya, doğal ağaçtan üretilen mobilya olarak kullanılmaktadır. Masif mobilyalarda ağır metal ve tutkallar kullanılmaz. Üzerinde genellikle su bazlı boya ve cilalar tercih edildiğinden çocuklar için sağlıklı bir ürün olarak tasvir edilmektedir. Özellikle masif mobilyalar bebek ve çocuk odaları için oldukça fazla tercih edilmektedir.

Ev dekorasyonunda masif ahşap, yemek masalarında da kendini göstermektedir. Birbirinden asil ve gösterişli masalar, ahşabın verdiği o sıcacık görüntü ile harmanlanıyor. Yemek yerken iştahınızı açacağı kesin. Bunun dışında çalışma masaları, konsollar, sandalyeler, koltuklar, yatak odaları, mutfak tezgâhı, mutfakta kullanılan araç gereçlerde olduğu gibi birçok parça ile hayatımızda yer edinmiş durumda.

Masif mobilyalar uzun ömürlüdür, ancak fiziksel ağırlığı oldukça yüksek olduğundan taşıma zorluğuna sahiptir. Masif mobilyalarda yıpranma veya eskime gibi durumlarda bakımını yaparak, eski haline döndürebilirsiniz. Detaylı işçilik gerektiren şifonyerler veya komodinlerde masif ahşap kullanımı giderek azalmaktadır. Bunun nedeni ise, ahşabın işlenmesinin zor ve zahmetli oluşudur. Doğru türde ahşap ve doğru bakım ile, su değebilecek alanlarda sizde ahşabı tercih edebilirsiniz.

Dekorasyonda Ahşap Kullanımı

Ahşap, farklı şekillerde dekorasyonda ve tarzda olan ürünlerin üretilmesinde kullanılmaktadır. Ahşap seçimi yapılırken, süssüz ve doğal haliyle tercih edilmelidir. Genellikle az işlenmiş ahşaplar ile yapılan dekorasyonlar daha başarılı olmaktadır. Çoğunlukla doğa ile iç içe olan evlerde ahşap kullanımının yoğun olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra büyük evlerde de duvar kaplama malzemesi olarak tercih edilmektedir. Ancak küçük evlerde, ahşap kullanırken kasvetli hava yaratmamak için çok küçük alanlarda tercih edilmelidir. Küçük evlerde ahşap kullanımı oldukça riskli olduğu gibi, ahşap seçiminde renk tonu da oldukça önemlidir. Duvar veya dekorasyonda kullanılacak ahşabın, odanın genel havasını bozmaması için uyumlu tonlarda tercih edilmesi gerekmektedir. Özellikle döşeme rengi ile mobilya rengine dikkat etmeye özen göstermelisiniz. Dekorasyonda ahşap ile metali bir arada kullanarak loft tarz oluşturabilirsiniz. Loft tarz dekorasyonlarda, doğallığın bozulmaması için tuğlalar ile örülmüş duvarlarda genellikle boya kullanılmazken, büyük ve gösterişli unsurlar tercih edilerek alanın odak noktası oraya yöneltmektedir. Loft tarzda tercih edilen mobilyaların kumaşları genellikle deridir. Deri ile alana vurgu yapılarak kontrast yakalanmaya çalışılır.

Ahşap dekorasyon ürünlerinin en çok dikkat çeken parçası olarak kitaplıklar oldukça fazla tercih edilmektedir. Bunun dışında ahşap saksılar, ahşaptan yapılmış çeşitli aksesuarlar, aynalar, saatler, dekoratif mumluklar ve tablolar gibi birçok ürün tercih edilmektedir. Minimalist tarz dekorasyonlarda genellikle doğa renkleri tercih edilmektedir. Ağaç dokusunu ve doğallığı ön plana çıkarmanın farklı bir yolu ise aydınlatmalardan geçmektedir. Ahşabın kullanıldığı bir dekorasyonda aydınlatmalar gündüz yoğun ışık verecek, akşam ise loş ışık ile dinlendiriciliği sağlayacak şekilde yapılmalıdır. Aynı zamanda ahşaptan yapılan bir evin ısınması diğer evlere göre daha kolay olduğu unutulmamalıdır.

Ahşap mobilyalar ekonomik açıdan bütçenizi biraz zorlayabilmektedir. Özellikle kaliteli ahşap veya masif mobilya ise diğer ürünlere göre fiyatları daha yüksektir. Bu nedenle ikinci el ahşap mobilya tercih ederek bütçenizi zorlamadan istediğiniz ürünlere sahip olabilirsiniz. Özellikle el işçiliği yüksek olan ahşap mobilyaları uygun fiyata alma imkânı yaratabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir