Çocuk Odası Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Çocuk Odası Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Dekorasyonun her alanında olduğu gibi çocuk odasında da en dikkat edilmesi gereken konulardan birisi, aydınlatma. Yenidoğandan okul öncesi döneme, ilkokul yıllarından ergenliğe kadar farklı yaş aralıklarındaki çocukların gelişimine ve hayal dünyasına uygun aydınlatma çözümlerini senin için bu yazıda derledik. Sen de bebek ya da çocuk odasında aydınlatma nasıl olmalı diye merak ediyorsan okumaya devam et!

Bebek Odası Aydınlatma Nasıl Olmalı?

Çocukların günün büyük bir bölümünü uykuda geçirdiği “yenidoğan” evresinde, çocuk odasında genellikle karanlık bir ortam tercih ediliyor. Gün ışığının kontrollü bir şekilde içeriye girmesine izin verilirken bebeklerin gece uykusunu tamamen karanlık bir ortamda uyuması sağlanıyor. Ancak, ebeveyn olarak sen, bebeğini emzirirken, altını değiştirirken veya kıyafetlerini değiştirirken ufak bir ışık kaynağına ihtiyaç duyabilirsin. Bunun için çocuk odası aydınlatma çözümlerinde küçük masa lambaları veya loş ışık veren dekoratif duvar apliklerini kullanabilirsin. Bebeğin “yenidoğan” evresini tamamladıktan sonra onun ilgisini çekecek, farklı şekil ve desenlere sahip bebek odası aydınlatma modelleri ile dekorasyona farklı bir yorum katabilirsin. Bulut, güneş ve ay şeklindeki birbirinden sevimli duvar aplikleri ile uyku öncesi ritüelini ikiniz için de daha eğlenceli ve keyifli bir hale getirebilirsin. Bunun dışında tavanda kullanacağın dekorasyona uyumlu bir avize ile mekânın genel aydınlatma ihtiyacını karşılayabilir; emzirmek için kullandığın koltuk ile kumaş başlıklı şık bir lambaderi kombinleyerek bebeğinle ikinize özel bir dinlenme köşesi oluşturabilirsin.

Çocuk Odası Aydınlatma Ürünleri

Çocuk odası aydınlatma kurgusunu oluştururken, mekânı kullanım amacına göre belli bölümlere ayırmakla işe başlayabilirsin. Örneğin, uyku ve oyun alanları birbirinden ayrı olmalı. Aksi halde, özellikle erken çocukluk döneminde uykuya geçiş sırasında sorun yaşayabilirsin. Keskin sınırlarla olmasa da, yumuşak geçişlerle birbirinden ayırdığın oyun ve uyku alanlarında farklı aydınlatma elemanlarını kullanabilirsin. Uyku için kullanılan bölümde daha az ışık veren ve loş bir ortam oluşturan çocuk odası aydınlatma armatürlerini tercih edebilir; oyun alanında ise daha güçlü ışık kaynaklarını kullanabilirsin. Okul çağındaki çocuklar içinse çocuk odasında mekân kurgusuna “çalışma alanı”nı da dahil etmelisin. Oyun ve uyku alanlarından bağımsız bir çalışma köşesi için çocuk ergonomisine uygun bir çalışma masası ve sandalyesi kullanabilir; şık ve sağlam bir masa lambası ile çocuğunun ders çalışması için uygun ortamı hazırlayabilirsin. Tüm bunlar için ayıracak fazla bütçen yoksa, ikinci el çocuk odası mobilyaları ve aydınlatma elemanlarıyla da harikalar yaratabilirsin!

Kendin Yap Çocuk Odası Aydınlatma Fikirleri

  • Çocuk odası aydınlatma tasarımında hayal gücüne güvenebilirsin. Özel olarak kestirip, arkasına LED lambalar yerleştireceğin desenli ahşap plakalarla, çocuk odası duvarlarında kendi masalını kendin yazabilirsin!
  • Dilersen, çocuğunun isminin yazılı olduğu bir duvar lambası yaptırabilir; ham olarak satın aldığın bu ahşap lambaları akrilik boyalarla dilediğin renge boyayarak çocuk odası duvarlarına asabilirsin.
  • Renkli bir çocuk odası aydınlatma tasarımı için tavandaki spotların üstüne renkli şemsiyeler yapıştırmayı deneyebilirsin. Böylece oldukça canlı ve özgün bir aydınlatma elemanı tasarlayabilirsin.
  • Son dönemde oldukça popüler hale gelen balon avize yapımını öğrenerek; istediğin renkteki kalın iplerle çocuk odası için farklı büyüklüklerde aydınlatma elemanları oluşturabilirsin. Kasnak ve ip yardımı ile birbirine sabitleyeceğin bu armatürleri çocuk odası tavanında sarkıt lamba olarak kullanabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir