Tablalı Testere Pası Nasıl Temizlenir?

Tablalı Testere Pası Nasıl Temizlenir?

Evet, bu soruya verilecek çok fazla cevap var. Dökme demir masalar ağır ve dayanıklı olmaları nedeniyle mükemmeldirler, ancak özellikle yüksek nemli iklime sahip yerlerde tablalı testere paslanmaya karşı hassastırlar.

İzlenecek ilk adım, durumun değerlendirmesini yapmaktır. Pas nispeten hafif ve yüzeysel ise, sorundan kurtulmak çok da fazla zaman almayacaktır.

Ancak, eğer birkaç yıl boyunca biriken bir pas söz konusuysa ve çok büyük ve derin gözüküyorsa, muhtemelen testerenin tablası eski ihtişamlı günlerine geri dönemeyecek kadar çok zarar görmüştür. Bununla birlikte, testere hala kullanılabilir. Sadece yeni alındığındaki kadar pürüzsüz bir yüzeye ve hassasiyete sahip olmayabilir.

Zımpara Kağıdı İle Temizlemek Yerine Yağ İle Tamizleyin

Testere tablasını zımpara kağıdı ile temizleme yerine, kayganlaştırıcı olarak biraz mineral yağ kullanarak sentetik bir mutfak süngeri veya benzer bir süngeri deneyin. Yeterli miktarda mineral yağ kullanın, aşırı yağ kullanırsanız ovalama bittiğinde yağı silmeniz gerekeceğini unutmayın.

Mineral yağ yerine WD-40 kullanabilirsiniz ancak WD-40 çok iyi iş görmesine rağmen mineral yağdan daha çabuk buharlaşır. Eğer WD-40 kullanacak olursanız, ovalamayı bitirene kadar tablalı testereyi yağlı tutmak için sık sık ve tüm testere tablasına uygulayın.

Daha ağır pas için, fırçalamaya yardımcı olmak için rastgele yörüngeli zımpara makinenizi kullanabilirsiniz. Zımpara makinesinin tabanını fırçalama pedinin üzerine yerleştirin ve çalışmaya başlayın.

Aşırı paslanmış dökme demir masalar için işe yarayacak tamamen farklı bir diğer fikir de Naval Jelly pas sökücüsü kullanmaktır. Pas sökücü üzerindeki talimatları iyi okumalısınız. Zira özellikle pas sökme işlemi esnasında yanlış kullanıldığında, dökme demir üzerinde benekler ve oyuklar oluşması muhtemeldir. Naval Jelly pas sökücü paslanmayı gidermek için oldukça agresif bir maddedir. Ancak temizleme işlemi sonrasında uygun şekilde temizlenmesi gerekir.

Pas temizlendikten sonra pasın tekrar etmesini önlemek istersiniz. Masayı paslanmaya karşı korumakla kalmayıp, aynı zamanda kerestenin kesim sırasında daha iyi kaymasını sağlamak için masayı yağlayan çok sayıda ticari ürün mevcuttur. Bunlar arasında internet üzerinden satın alabileceğiniz ya da yapı marketlerde bulabileceğiniz T-9 ve Slipit öne çıkan seçeneklerdir.

Mum ile macun, koruma ve yağlama için iyidir, ancak araba macunu kullanmaktan kaçının. Bu formülasyonlar genellikle ağaç gözeneklerini tıkayan ve ahşap yüzeyinde sorunlara neden olan silikon içerirler. Bunun yerine, bir miktar genellikle zeminlerde kullanılmak üzere formüle edilmiş ürünleri deneyin. Bol miktarda uygulayın, neredeyse kuruyana kadar bekleyin ve sonra fazlalığı gidermek için masayı silin.

Son Olarak Sirke İle Silin

Ayrıca sade ve eski damıtılmış sirke de pas önleyici olarak işlev görebilir. Pasın çoğunu yukarıdaki yöntemlerden biriyle temizledikten sonra, bütün masayı bol miktarda sirke ile silin.

Kurumasını bekleyin ve ardından son olarak yağlayıcıyı uygulayın. Sirkenin asit derecesi, kaçırmış olabileceğiniz son küçük pasların temizlenmesine yardımcı olabilir ve gelecekte daha fazla pasın ortaya çıkmasını engelleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir