Kerestelerde Fiyatlandırma

Kerestelerde Fiyatlandırma

Sert ve yumuşak ağaçlar kereste deposu içinde büyüklük ve şekil açısından benzer görünseler de her birinin fiyatlandırma ve maliyetini hesaplama yöntemi oldukça farklıdır. Yumuşak ağaçlar biçilmiş kerestedir, yani tek biçimli boyutlarda kesilirler (2 x 4, 1 x 8 vb.).

Sert Ağaç Hacminin Hesaplanması

Sert ağaçlarda durum oldukça farklıdır. Sert ağaçlar, ağaç hacmine ilişkin bir fiyatlandırma da hesaplama olan metreküp bazında satılmaktadır.

Hesaplamaların nasıl yapıldığını anlamak için, önce kereste perakendecileri tarafından sunulan levha kalınlıklarını anlamanız gerekir. Genellikle, levha kalınlıkları 1/4 cm ve katları şeklinde listelenir:

4/4 = 2.54 cm

6/4 = 3.81 cm

8/4 = 5.08 cm diye gider.

Kereste hacmini hesaplamak için formül aşağıdaki gibidir: (uzunluk x genişlik x kalınlık) / 144

Bir örnekte, 20 cm genişliğinde ve 190 m uzunluğunda bir 6/4 kereste 180 m olacaktır

Her bir kerestenin hacmini biliyorsanız kereste deposundaki her bir kerestenin maliyetini belirleyebilirsiniz. Örneğin, yukarıda hesaplamasını yaptığımız keresteler meşe ise ve meşe ağacının her 30 metre başına 50 TL olduğunu biliyorsanız, yukarıdaki ilk örnekteki kereste için maliyetin 90 TL olması gerekir.

Hacim Fiyata Nasıl Dönüştürülür?

Kereste satın alırken veya satarken metre başına fiyatı doğrulamak önemlidir, çünkü bazı depolar sayıları yuvarlarlar. Başka bir deyişle, 6,72 m, 5,69 m ve 7,71 m ölçülerinde üç meşe kerestesi almaya çalışırsanız, kereste deposu her birini sırasıyla 7, 6 ve 8’e yuvarlamaya çalışabilir. Bu küçük bir değişiklik gibi görünse de üç kereste için toplam ücrete ilave 75 TL maliyet çıkaracaktır.

Sert ağaç satın alırken, perakendecinin ölçümlerini teyit etmekten çekinmeyin. Küçük bir hesap makinesini cebinizde bulundurarak fiyatları kontrol etmekten zarar gelmez. Çoğu kereste deposu hesaplamayı doğru yapacaktır. Ancak gördüğünüz gibi, yuvarlama uygulaması, az miktarda olsa bile, uzun vadede size çok pahalıya mal olabilir.

Metre’yi baz alarak kereste satın almak, biçilmiş kereste alırken ortaya çıkmayan bir başka hususu da beraberinde getirir. Aynı malzemeden iki kereste, metre olarak aynı ölçülebilir, ancak iki keresteyi görsel olarak karşılaştırırken boyut bakımından çok farklı olabilirler. Sert ağaç alırken ihtiyaçlarınızı karşılayacak keresteleri bulun ve ardından fiyatı hesaplamak için bunları tek tek ölçün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir