Tavan Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Tavan Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Her yerde karşına çıkan sıradan beyaz tavanlardan sıkıldın mı? Öyleyse, tavan dekorasyonu için yapabileceklerini keşfetmeye hemen başla! Tavan dekorasyonu, iç mekan tasarımlarında fark yaratan, en az duvar dekorasyonu kadar önemli bir konu. Yaşam alanını çevreleyen duvarların yanı sıra tavanlarda da yapabileceğin sayısız uygulama mevcut. Örneğin, diğer yüzeylerde kullandığın pek çok kaplama materyalini yaşam alanının tavanlarında da uygulayabilirsin. Dekoratif aksesuarlar, şık aydınlatma elemanları ve özgün detaylar ile zenginleştireceğin bir tavan görünümü sayesinde mekanın atmosferini baştan aşağı değiştirebilirsin. Sen de etkileyici bir tavan dekorasyonu nasıl yapılır, merak ediyorsan; işte, senin için derlediğimiz bazı ipuçları:

Duvar Boyası ve Duvar Kağıtlarından Yararlan

İlk olarak yaşam alanının tavanını pratik bir şekilde renklendirmek için duvar boyası kullanmayı deneyebilirsin. Mekanın tüm duvarları aynı renkte ise bu rengin aynısını tavana uyguladığında boğucu bir etki oluşur. Ancak, bazı durumlarda tavan ve duvar için aynı rengi tercih etmek görsel açıdan süreklilik sağlar ve olumlu bir etki yaratır. Örneğin, bütün duvarlar beyazken yalnızca bir duvarda uyguladığın canlı ya da koyu renkli bir boyayı tavanda da kullanarak şık bir bütünlük sağlayabilirsin.Mekanda ters bir algı yaratıp dikkatleri tavana çekmek istiyorsan; duvarlarda açık renkte, tavanlarda ise koyu renkte bir boya kullanmayı deneyebilirsin.Boya için geçerli olan durumlar, duvar kağıdı uygulamalarında da etkisini gösterir. Tavanda duvar kağıdı kullanmak istiyorsan mekanın genel dekorasyonu ile uyumlu bir duvar kağıdı seçmelisin. Duvar kağıdının etkisini vurgulamak için tavanı çevreleyen şık kartonpiyerlerden yararlanabilirsin.

Göz Alıcı Asma Tavan Uygulamalarıyla Fark Yarat

  • Tavan dekorasyonu yaparken kendini iki boyutlu çalışmalarla sınırlama ve üçüncü boyuta geç! Farklı şekillerdeki alçıpan asma tavan uygulamalarıyla birbirinden yaratıcı tavan dekorasyonlarına imza atabilirsin. Alçıpandan yapılmış asma tavanların görünümünü zenginleştirmek için şerit LED ve spot lambaları kullanabilirsin.
  • Dilersen asma tavan uygulamasına ek olarak birbirinden güzel desenlerle bezenmiş gergi tavan modellerine yer verebilirsin. Gökyüzü, deniz, çiçek ve daha birçok farklı tema ile oluşturulmuş sayısız gergi tavan seçeneği mevcut.
  • Otantik bir mekanda tavan dekorasyonu ahşap ile yapıldığında mükemmel bir etki yaratır. Bunun için genellikle zeminde kullanılan parkeleri bile tavana uygulayabilirsin. Ya da panel şeklinde uygulanan ahşap asma tavan sistemlerini deneyebilirsin.
  • Tavan dekorasyonu yaparken kartonpiyer kullanmak, daha zengin bir tavan görünümü elde etmene yardımcı olur. İster kenarlarda bordür olarak, istersen de asma tavan uygulamasının farklı bölgelerinde üç boyutlu birer desen çalışması olarak kartonpiyer detaylara yer verebilirsin.

Aksesuarlar ve Aydınlatma Elemanları ile Tavan Dekorasyonunu Zenginleştir

  • Etkileyici bir tavan dekorasyonu için; asma tavanların içine gizlenen LED ve spot ışıkların yanı sıra göz alıcı avize modellerine de göz atmayı unutma! Geometrik formlara sahip avizeleri modern mekânlarda tercih edebilir; sıra dışı bir ikinci el avize ile retro tavan dekorasyonu yapmayı deneyebilirsin.
  • Avizelerin yanı sıra farklı boyutlardakı sarkıt lamba ve aksesuarları da tavan dekorasyonu için değerlendirebilirsin. Güncel trendlere damgasını vuran makrome aksesuarlar; bu anlamda işine yarayabilir.

Etkileyici bir tavan dekorasyonu için daha birçok farklı yöntem uygulayabilirsin. Tavanda ayna kullanmak, “kalem işi” adı verilen dekoratif çalışmalar, köpük ile yapılan uygulamalar bunlardan sadece birkaçı… Yaratıcılığını kullanarak bu listeyi dilediğin gibi uzatabilir; yaşam alanının her bölümünde birbirinden şık tavan dekorasyonlarına sahip olabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir