Vintage Nedir?

Vintage Nedir?

Vintage ilk kelime tanımı olarak; yüksek kaliteli ve uzun ömürlü değeri olan nesneleri ifade etmek için kullanılan bir kelime olarak ortaya çıkmıştır. Moda ve ev dekorasyonu konusunda yaygın olarak kullanılan bu kelime birçok anlama daha eşlik etmektedir. Günümüzdeki diğer bir tanımı ise; eski dönemlere ait eşyaların günümüz fikirleri ve nesneleri ile harmanlanarak kullanılmasını da ifade etmektedir. Sık sık duyduğumuz bu kelime özellikle yaşı yüz yılı geçmemiş kıyafet ve ev eşyalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Eski dönemlerde üretilen bu parçaların seri üretim olmadığından dolayı çoğunluğu el işçiliği ve yüksek kaliteli malzeme ile üretilmiştir. Bu nedenle vintage parçalar farklı bir öneme ve önceliğe sahiptir. İkinci önemli unsur ise özgün ve eşi benzeri olmayan parçalar olmasıdır.

Özellikle ev dekorasyonlarında tercih edilen vintage eşyalarda yoğun şekilde kullanılan çiçek desenleri ve pastel tonları göze çarpar. Beyaz, mavi, yeşil ve pembe gibi renklerin yumuşak tonları bu eşyaları daha benzersiz kılar. Vintage dekorasyonlar, rahatlatıcı bir etkinin yanı sıra geçmiş zamanlara da yolculuk yapma fırsatı sunar. Aynı zamanda vintage mobilyalar günümüze kadar geçen zamanda ortaya çıkan mobilya akımlarını da yansıtmaktadır. Aslında ayrıntılı incelendiğinde hangi mobilyanın hangi döneme ait olduğunu anlaman mümkündür. Özellikle art deco stili vintage mobilya tarihinde önemli bir yere sahiptir.

Peki art deco stili nedir? Art deco aslında bir sanat akımıdır. Fransa’da ortaya çıkan art deco sanat akımı 1920’li yıllara çok güçlü bir etki bırakmıştır. Bu akım sayesinde yuvarlak hatlı ve geometrik formlarda mobilyalar ön plana çıkmıştır. Bu nedenle 1920’li ve 1930’lu yılların vintage mobilyaları incelendiğinde dönemin karakteristik özelliği hissedilmektedir. Vintage stil oturma grupları günümüz tasarımları ile kıyaslandığında daha minimal bir yapıya sahiptir. Minimal yapısı ve genellikle sade tasarımları sayesinde yarattığı şirin görüntü dekorasyonların genel havasını etkilemektedir.

Vintage mobilyalarda genellikle ahşap ve türevi ürünler kullanmıştır. Vintage dekorasyon ürünleri ise çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Oymalı dolaplar ve eş işçiliği yüksek aksesuarlar, müzik kutuları, mutfak eşyaları, gramofonlar, sandıklar, valizler, şamdanlar, biblolar, saatler, eski lambalar, vazolar, aynalar, dayanma kısmı yüksek sandalyeler, dekoratif tabaklar, tel dolaplar gibi daha birçok eşya ile bu örneklendirmeleri arttırmak mümkündür. Vintage desenli kumaşlar da ev dekorasyonlarında etkili bir yere sahiptir. Döşemelik koltuk kumaşlarından, kırlentlere ve hatta perdelere kadar birçok alanda çiçek desenli vintage kumaşlar tercih edilmektedir. Duvar kağıtlarında da yine vintage temalı baskılar oldukça popülerdir. Aynı zamanda vintage tarzı dekorasyonları çiçek olmadan yansıtmak pek mümkün değildir. Seramik ve cam vazoların içerisine yerleştirilen bitkiler doğal bir görünüm sergiler. Dekorasyonun uygunluğuna ve güneş ışığı açısına göre plastik vintage çiçekler de tercih edilebilir.

Belirli bir döneme ilgi duyuyorsan bunu dekorasyonuna yansıtabilirsin. O dönemin posterlerini, reklam ve film afişlerini duvar dekorasyonlarında etkili bir görünüm yaratmak için tercih edebilirsin. Vintage aksesuarları, antika eşyalar ile de bir araya getirebilirsin. Güçlü parçaları dekorasyonunda odak noktası olarak kullanırsan daha etkili bir görünüm elde edeceksin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir